Resultat, torsd. 7 ,14 ,21,28 jan ,4 febr ,11 febr,18 febr,25 febr,4 mar ,KM-par 1+2 ,11 mar,18 mar ,25 mar,8 apr ,15 apr,22 apr, 29 apr, 6 maj 2010

MÅNADSTÄVLINGAR
VIN-FLASKA?
HCP 2010

 SÄSONGSSTART  7 jan-2010
Partävling, 9 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 72 p
Överst 1 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 93 p Bp 18 p 10844/ 5583 2 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 82 p Bp 12 p 33767/33768 3 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 77 p Bp 8 p 9413/13468 4 Ruth Persson - Birgitta Granquist 73 p 26348/26347 5 Anita Ölander - Birger Ölander 67 p 33770/33769 6 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 66 p 40648/10847 7 Rolf Steneram - Leif Nilsson 64 p 33508/10842 8/9 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 63 p 83815/81362 Bo Wengberg - Lennart Hansson 63 p 36730/36411

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KVÄLLSTÄVLING 14 jan-10
Partävling, 12 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 135 p
Överst 1 Stig Ekberg - Stig Fors 174 p Bp 24 p 6100/83703 2 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 158 p Bp 16 p 10844/ 5583 3 Anita Ölander - Birger Ölander 147 p Bp 11 p 33770/33769 4 Ruth Persson - Birgitta Granquist 137 p Bp 8 p 26348/26347 5 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 135 p 40648/10847 6 Rolf Persson - Per Stackerud 134 p 27704/10846 7 Hugo Jönsson - Monica Andersson 127 p 83815/40410 8 Bo Wengberg - Lennart Hansson 126 p 36730/36411 9 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 124 p 9413/13468 10 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 121 p 33767/33768 11 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 120 p 88813/39574 12 Margareta Borgquist - Percy Borgquist 117 p 13475/13477

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KVÄLLSTÄVLING 21 jan-10
Partävling, 13 par, 26 brickor, 13 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 120 p
Överst 1 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 149 p Bp 26 p 40648/10847 2 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 144 p Bp 18 p 33767/33768 3 Rolf Persson - Per Stackerud 130 p Bp 12 p 27704/10846 4 Anita Ölander - Birger Ölander 127 p Bp 8 p 33770/33769 5 Bo Wengberg - Lennart Hansson 124 p Bp 6 p 36730/36411 6 Stig Ekberg - Stig Fors 122 p 6100/83703 7 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 120 p 33685/33686 8 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 115 p 83815/81362 9 Ruth Persson - Birgitta Granquist 114 p 26348/26347 10 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 113,8 p 88813/39574 11 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 111 p 10844/ 5583 12 Birgitta Persson - Monica Andersson 94,4 p 36735/40410 13 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 94,2 p 9413/13468

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] MÅNADSTÄVLING NR 4. 28 jan-10
Partävling, 11 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 108 p
Överst 1 Stig Ekberg - Stig Fors 135 p Bp 15 p 6100/83703 2 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 134 p Bp 22 p 40648/10847 3 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 127 p Bp 10 p 9413/13468 4 Ruth Persson - Birgitta Granquist 120 p Bp 7 p 26348/26347 5 Anita Ölander - Birger Ölander 115 p 33770/33769 6 Hasse Igeby - Leif Nilsson 105 p 40649/10842 7 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 100 p 10844/ 5583 8 Bo Wengberg - Lennart Hansson 98 p 36730/36411 9 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 92 p 33685/33686 10 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 86,6 p 88813/39574 11 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 77,6 p 83815/81362

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] ALLEMANSKVAL 4 febr-10
Partävling, 12 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 135 p
Överst 1/2 Rolf Persson - Per Stackerud 153 p Bp 20 p 27704/10846 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 153 p Bp 20 p 10844/ 5583 3 Hasse Igeby - Leif Nilsson 149 p Bp 11 p 40649/10842 4 Stig Ekberg - Stig Fors 147 p Bp 8 p 6100/83703 5 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 145 p 83815/81362 6 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 140 p 9413/13468 7 Bo Wengberg - Lennart Hansson 131 p 36730/36411 8 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 126 p 33767/33768 9 Anita Ölander - Birger Ölander 124 p 33770/33769 10 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 119 p 40648/10847 11 Ruth Persson - Birgitta Granquist 117 p 26348/26347 12 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 116 p 33685/33686

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KM-PAR OMG.1 11 febr-10
Partävling, 12 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 135 p
Överst 1 Hasse Igeby - Leif Nilsson 169 p Bp 24 p 40649/10842 2 Margareta Borgquist - Percy Borgquist 162 p Bp 16 p 13475/13477 3 Stig Ekberg - Stig Fors 155 p Bp 11 p 6100/83703 4 Ruth Persson - Birgitta Granquist 140 p Bp 8 p 26348/26347 5 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 137 p 10844/ 5583 6 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 134 p 83815/81362 7/8 Rolf Persson - Per Stackerud 126 p 27704/10846 Bo Wengberg - Lennart Hansson 126 p 36730/36411 9 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 121 p 9413/13468 10 Anita Ölander - Birger Ölander 118 p 33770/33769 11 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 119 p 40648/10847 12 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 115 p 88813/39574

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KVÄLLSTÄVLING 18 febr-10
Partävling, 7 par, 28 brickor, 7 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 48 p
Överst 1 Hasse Igeby - Leif Nilsson 58 p Bp 14 p 40649/10842 2 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 54 p Bp 10 p 40648/10847 3 Stig Ekberg - Stig Fors 53 p Bp 7 p 6100/83703 4/5 Ingrid Ek - Kjell-Ove Persson 51 p 88813/ 5583 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 51 p 9413/13468 6 Anita Ölander - Birger Ölander 36 p 33770/33769 7 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 33 p 83815/81362

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] MÅNADSTÄVLING NR 5. 25 febr-10
Partävling, 12 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 135 p
Överst 1 Stig Ekberg - Stig Fors 189 p Bp 24 p 6100/83703 2 Hasse Igeby - Leif Nilsson 161 p Bp 16 p 40649/10842 3 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 147 p Bp 11 p 40648/10847 4 Lieselotte Wengberg - Bo Wengberg 138 p Bp 8 p 39794/36730 5 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 134 p 9413/13468 6 Anita Ölander - Birger Ölander 131 p 33770/33769 7 Rolf Persson - Per Stackerud 130 p 27704/10846 8 Ruth Persson - Birgitta Granquist 123 p 26348/26347 9 Monica Andersson - Barbro Gärdsell 122 p 40410/44123 10 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 119 p 10844/ 5583 11 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 114 p 33685/33686 12 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 112 p 88813/39574

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KM-PAR OMG.2 4 mars-10
Partävling, 13 par, 26 brickor, 13 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 120 p
Överst 1 Stig Ekberg - Stig Fors 155 p Bp 26 p 6100/83703 2 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 147 p Bp 18 p 10844/ 5583 3 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 137 p Bp 12 p 9413/13468 4 Hasse Igeby - Leif Nilsson 132 p Bp 8 p 40649/10842 5 Bo Wengberg - Lennart Hansson 126 p Bp 6 p 36730/36411 6 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 119 p 88813/39574 7 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 117 p 33767/33768 8/9 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 111 p 83815/81362 Anita Ölander - Birger Ölander 111 p 33770/33769 10 Rolf Persson - Per Stackerud 109 p 27704/10846 11 Ruth Persson - Birgitta Granquist 103 p 26348/26347 12 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 99 p 40648/10847 13 Monica Andersson - Barbro Gärdsell 94 p 40410/44123

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KM-PAR OMG.2 4 mars-10
Partävling, 13 par, 27+26 brickor, 9+13 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: ca 251 p
Överst 1 Stig Ekberg - Stig Fors 310 p KLUBBMÄSTARE 2 Hasse Igeby - Leif Nilsson 301 p 3 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 284 p 4 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 258 p 5 Bo Wengberg - Lennart Hansson 252 p 6 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 245 p 7 Ruth Persson - Birgitta Granquist 243 p 8 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 239 p Spelat 1jämkat res. 9 Rolf Persson - Per Stackerud 235 p 10 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 234 p 11 Anita Ölander - Birger Ölander 229 p 12 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 216 p 13 Monica Andersson - Barbro Gärdsell 215,5 p Spelat 1jämkat res.

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KVÄLLSTÄVLING 11 mars-10
Partävling, 12 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 135 p
Överst 1 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 178 p Bp 24 p 40648/10847 2 Lieselotte Wengberg - Bo Wengberg 160 p Bp 16 p 39794/36730 3 Rolf Steneram - Stig Fors 156 p Bp 11 p 33508/83703 4 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 148 p Bp 8 p 33767/33768 5 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 144 p 10844/ 5583 6 Hasse Igeby - Leif Nilsson 140 p 40649/10842 7 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 135 p 88813/39574 8 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 129 p 9413/13468 9 Rolf Persson - Per Stackerud 127 p 27704/10846 10 Anita Ölander - Birger Ölander 114 p 33770/33769 11 Ruth Persson - Birgitta Granquist 110 p 26348/26347 12 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 63 p 83815/81362

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] MÅNADSTÄVLING NR 6. 18 mars-10
Partävling, 13 par, 26 brickor, 13 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 120 p
Överst 1 Hasse Igeby - Leif Nilsson 165 p Bp 26 p 40649/10842 2 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 143 p Bp 18 p 33767/33768 3 Stig Ekberg - Stig Fors 138 p Bp 12 p 6100/83703 4 Rolf Persson - Per Stackerud 137 p Bp 8 p 27704/10846 5 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 137 p Bp 6 p 9413/13468 6 Anita Ölander - Birger Ölander 127 p 33770/33769 7 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 118 p 40648/10847 8 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 109 p 33685/33686 9 Ingrid Ek - Barbro Gärdsell 108 p 88813/44123 10 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 106 p 83815/81362 11 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 105 p 10844/ 5583 12 Bo Wengberg - Lennart Hansson 100 p 36730/36411 13 Ruth Persson - Birgitta Granquist 76 p 26348/26347

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] PÅSKTÄVLING 25 mars-10
Partävling, 12 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 135 p
Överst 1 Hasse Igeby - Leif Nilsson 156 p Bp 24 p 40649/10842 2 Anita Ölander - Birger Ölander 150 p Bp 16 p 33770/33769 3 Margareta Borgquist - Percy Borgquist 147 p Bp 11 p 13475/13477 4 Rolf Persson - Per Stackerud 141 p Bp 8 p 27704/10846 5/6 Stig Ekberg - Stig Fors 140 p 6100/83703 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 140 p 83815/81362 7 Ruth Persson - Birgitta Granquist 134 p 26348/26347 8 Bo Wengberg - Lennart Hansson 133 p 36730/36411 9 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 130 p 40648/10847 10 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 128 p 9413/13468 11 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 112 p 33767/33768 12 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 105 p 10844/ 5583 Priser med Hcp-beräkning 1:a Anita Ölander - Birger Ölander 36 ägg 2:a Ruth Persson - Birgitta Granquist 24 ägg 3:a Hugo Jönsson - Anders Fagerström 12 ägg

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] KVÄLLSTÄVLING 8 apr-10
Partävling, 14 par, 26 brickor, 13 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 156 p
Överst 1 Rolf Persson - Per Stackerud 210 p Bp 28 p 27704/10846 2 Stig Ekberg - Stig Fors 183 p Bp 19 p 6100/83703 3 Anita Ölander - Birger Ölander 182 p Bp 13 p 33770/33769 4 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 163 p Bp 9 p 88813/39574 5 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 161 p Bp 6 p 9413/13468 6/7 Bo Wengberg - Lennart Hansson 156 p 36730/36411 Hasse Igeby - Leif Nilsson 156 p 40649/10842 8 Ce-Ge Ekelund - Kjell-Ove Persson 154 p 10844/ 5583 9 Ruth Persson - Birgitta Granquist 148 p 26348/26347 10 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 142 p 40648/10847 11 Margareta Borgquist - Percy Borgquist 141 p 13475/13477 12 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 135 p 33685/33686 13 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 128 p 33767/33768 14 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 125 p 83815/81362

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] MÅNADSTÄVLING NR 7. 15 apr-10
Partävling, 13 par, 26 brickor, 13 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 120 p
Överst 1 Rolf Steneram - Ce-Ge Ekelund 157 p Bp 26 p 33508/10844 2 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 138 p Bp 18 p 88813/39574 3/4 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 137 p Bp 10 p 9413/13468 Stig Ekberg - Stig Fors 137 p Bp 10 p 6100/83703 5 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 131 p Bp 6 p 33767/33768 6 Hasse Igeby - Leif Nilsson 125 p 40649/10842 7 Ruth Persson - Birgitta Granquist 121 p 26348/26347 8 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 109 p 40648/10847 9 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 107 p 33685/33686 10 Rolf Persson - Per Stackerud 104 p 27704/10846 11/12 Bo Wengberg - Lennart Hansson 102 p 36730/36411 Anita Ölander - Birger Ölander 102 p 33770/33769 13 Margareta Borgquist - Percy Borgquist 90 p 13475/13477

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] AVSLUTNINGSTÄVLING OMG.1 av2 22 apr-10
Partävling, 13 par, 26 brickor, 13 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 120 p
Överst 1 Anita Ölander - Birger Ölander 142 p Bp 26 p 33770/33769 2 Hasse Igeby - Leif Nilsson 135 p Bp 18 p 40649/10842 3 Stig Ekberg - Stig Fors 131 p Bp 12 p 6100/83703 4 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 129 p Bp 8 p 33767/33768 5/6 Rolf Steneram - Ce-Ge Ekelund 127 p Bp 4 p 33508/10844 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 127 p Bp 4 p 40648/10847 7 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 124 p 88813/39574 8 Bo Wengberg - Lennart Hansson 120 p 36730/36411 9 Margareta Borgquist - Percy Borgquist 119 p 13475/13477 10 Rolf Persson - Per Stackerud 112 p 27704/10846 11 Hugo Jönsson - Kjell-Ove Persson 104 p 83815/ 5583 12 Karin Sperlingsson - Christer Sperlingsson 96 p 33685/33686 13 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 94 p 9413/13468

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] AVSLUTNINGSTÄVLING OMG.2 av2 29 apr-10
Partävling, 11 par, 27 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 108 p
Överst 1 Rolf Steneram - Ce-Ge Ekelund 129 p Bp 22 p 33508/10844 2 Barbro Nilsson - Anders Nilsson 125 p Bp 15 p 33767/33768 3 Stig Ekberg - Stig Fors 123 p Bp 10 p 6100/83703 4 Bertil Mohlin - Bo Lenntoft 116 p Bp 7 p 40648/10847 5 Ingrid Ek - Barbro Dahlqvist 116 p 88813/39574 6 Ruth Persson - Birgitta Granquist 114 p 26348/26347 7 Hasse Igeby - Leif Nilsson 109 p 40649/10842 8 Rolf Persson - Per Stackerud 91 p 27704/10846 9 Bo Wengberg - Lennart Hansson 89 p 36730/36411 10 Kerstin Pennsäter - Sven Pennsäter 88 p 9413/13468 11 Hugo Jönsson - Anders Fagerström 86 p 83815/81362

RESULTAT+Scorer [Spelprogram HT 09-VT 10] Årsmöte 6 maj-10
Partävling, 10 par, 18 brickor, 9 ronder
Start kl 18.30 TL: Leif Nilsson, medel: 72 p
Överst 1 Bertil Mohlin - Barbro Dahlqvist 92 p 2 Stig Ekberg - Hasse Igeby 85 p 3 Hugo Jönsson - Birgitta Granquist 80 p 4 Kerstin Pennsäter - Percy Borgquist 73 p 5 Ruth Persson - Bo Lenntoft 70 p 6 Margareta Borgquist - Ce-Ge Ekelund 69 p 7 Lennart Hansson - Sven Pennsäter 68 p 8 Bo Wengberg - Leif Nilsson 65 p 9 Ingrid Ek - Rolf Steneram 62 p 10 Stig Fors - Anders Fagerström 56 p STORT TACK! Ses igen den 16 september 2010 Trevlig sommar!!! MÅNADSTÄVLINGAR Överst
Segrare i de olika tävlingarna.
1. Stig Ekberg - Stig Fors 63,33/100
2. Stig Ekberg - Stig Fors 69,23/100
3. Stig Ekberg - Stig Fors 64,43/100
4. Stig Ekberg - Stig Fors 62,38/100
5. Stig Ekberg - Stig Fors 70,00/100 "BINGO"!
6. Hasse Igeby - Leif Nilsson 68,75/100
7. Rolf Steneram - Ce-Ge Ekelund 65,42/100