Resultat Haparanda skolmästerskap, hösten 1999

 

Klicka på länkarna nedan för att komma till respektive resultat, klicka på ”bakåt” knappen för att återvända till menyn

 

                                            MENY

 

Flickor

Pojkar

Flickor

Pojkar

Flickor

Pojkar

Flickor

Pojkar

åk 3

åk 3

åk 4

åk 4

åk 5

åk 5

åk 6

åk 6

Kula

Kula

Kula

Kula

Kula

Kula

Kula

Kula

Längd

Längd

Längd

Längd

Längd

Längd

Längd

Längd

60 m

60 m

60 m

60 m

60 m

60 m

60 m

60 m

600 m

600 m

600 m

600 m

600 m

600 m

600 m

600 m

 

 

Kurirstafetter

åk 3

åk 4

åk 5

åk 6

 

 

 

 

 

 

 

             Slutresultat Flickor Åk3 Kula                                          

Plac.

 

Skola

Res.

1

Jennifer Hassi

Nikkala

4.63

2

Mia Koivisto

Grankullen

4.05

3

Hanna Brännström

Grankullen

3.98

4

Emilia Segerlund

Nikkala

3.96

5

Madelene Rundgren

Nikkala

3.96

6

Frida Sinkkonen

Grankullen

3.90

7

Linnéa Lind

Grankullen

3.89

8

Mari Väyrynen

Språkskolan

3.88

9

Linda Henriksson

Nikkala

3.79

10

Jasmin Lundbäck

Nikkala

3.74

11

Gina Spiik

Nikkala

3.73

12

Sanna Krans

Marielund

3.53

13

Elin Pessa

Närsta

3.49

14

Sofia Wallén

Grankullen

3.48

15

Marika Helamo

Språkskolan

3.46

16

Heli-Maria Eskola

Närsta

3.09

 

 

 

 

             Slutresultat Pojkar Åk3 Kula                                                            

Plac.

 

Skola

Res

1

Viktor Medström

Nikkala

6.39

2

Matias Ylimäki

Språkskolan

6.36

3

Gabriel Joki

Nikkala

6.29

4

Tobias Persson

Grankullen

5.89

5

Jani Hiltula

Närsta

5.89

6

Anton Innala

Montessori

5.73

7

Alf-Erik Rahkola

Närsta

5.45

8

Johan Lahti

Närsta

5.44

9

Petri Hedman

Närsta

5.40

10

Dennis Dahlbäck

Närsta

5.33

11

Joni Fransila

Språkskolan

5.29

12

David Kumpula

Grankullen

5.17

13

Fredrik Innala

Nikkala

5.12

14

Oliver Huhta

Nikkala

5.09

15

Andreas Brännström

Grankullen

5.06

16

Alex Gustafsson

Marielund

5.03

17

Atte Parkkonen

Språkskolan

5.00

18

Tommi Niska

Montessori

4.99

19

Robin Karlsson

Grankullen

4.99

20

Claus Tapani

Marielund

4.98

21

Jesper Sulasalmi

Marielund

4.97

22

Jesper Ruotimaa

Närsta

4.85

23

Robin Kitti

Grankullen

4.84

24

Mattias Karlander

Grankullen

4.75

25

Jonatan Sandin

Närsta

4.57

26

Matias Lehtonen

Marielund

4.55

27

Tim Enbuske

Närsta

4.48

28

Joni Palo

Montessori

4.46

29

Tomi Rytilahti

Marielund

4.37

30

Henry Helin

Marielund

4.25

31

Janne Vähä

Marielund

4.16

32

Pekka Matala

Gränsskolan

4.12

33

Markus Hiltula

Marielund

3.97

34

Fredrik Pelli

Marielund

3.90

35

Markus Kangas

Närsta

3.35

36

Antero Koivumaa

Marielund

3.24

37

Lauri Mikkola

Språkskolan

2.12

 

 

 

 

             Slutresultat Flickor Åk3 Längd                                      

Plac.

 

Skola

Res.

1

Jasmine Lundbäck

Nikkala

2.95

2

Camilla Keisu

Språkskolan

2.75

3

Linda Wuopio

Närsta

2.70

4

Erika Fjellvind

Montessori

2.69

5

Nadja Maijanen

Marielund

2.67

6

Karolin Ikonen

Marielund

2.60

7

Linda Henriksson

Nikkala

2.60

8

Nathalie Nilsson

Seskarö

2.58

9

Nina Mykkänen

Marielund

2.57

10

Madelene Rundgren

Nikkala

2.55

11

Greta Kerttu

Karungi

2.55

12

Paulina Svedlund

Språkskolan

2.53

13

Sofia Kaartinen

Gränsskolan

2.50

14

Camilla Holappa

Marielund

2.40

15

Frida Sinkkonen

Grankullen

2.36

16

Mia Trast

Gränsskolan

2.35

17

Hanna Brännström

Grankullen

2.35

18

Emilia Segerlund

Nikkala

2.30

19

Maria Sadinmaa

Karungi

2.30

20

Marika Helamo

Språkskolan

2.28

21

Jennifer Mukka

Närsta

2.25

22

Niina Kumpula

Marielund

2.25

23

Linnéa Lind

Grankullen

2.20

24

Annika Helamo

Språkskolan

2.19

25

Mira Tyni

Marielund

2.15

26

Heli-Maria Eskola

Närsta

2.12

27

Elin Pessa

Närsta

2.11

28

Sandra Rauhala

Gränsskolan

2.10

29

Janita Maunu

Marielund

2.10

30

Evelina Taavo

Marielund

2.10

31

Nathalie Hautalampi

Seskarö

2.10

32

Sofia Gustafsson

Marielund

2.09

33

Sara Krans

Marielund

2.08

34

Suvi Särkiniva

Karungi

2.07

35

Jennifer Hassi

Nikkala

2.00

36

Mia Koivisto

Grankullen

1.95

37

Sanna Makslahti

Marielund

1.95

38

Jasmine Heilala

Marielund

1.90

39

Emma Lukkariniemi

Språkskolan

1.84

40

Sofia Wallén

Grankullen

1.84

41

Mia-Marja Nyman

Gränsskolan

1.80

42

Sandra Jumisko

Gränsskolan

1.75

43

Eleonoora Väänänen

Språkskolan

1.70

44

Gina Spiik

Nikkala

1.54

 

 

 

 

             Slutresultat Pojkar Åk3 Längd                                       

Plac.

 

Skola

Res.

1

Mikko Maunu

Marielund

3.45

2

Tobias Persson

Grankullen

3.37

3

David Kumpula

Grankullen

3.19

4

Claus Tapani

Marielund

3.07

5

Anton Barsk

Grankullen

3.05

6

Fredrik Innala

Nikkala

3.00

7

Viktor Medström

Nikkala

2.99

8

Emil Nordlund

Marielund

2.93

9

Janne Vähä

Marielund

2.90

10

Antero Koivumaa

Marielund

2.90

11

Patrik Forlund

Karungi

2.90

12

Oliver Huhta

Nikkala

2.82

13

Janne Mikkola

Språkskolan

2.80

14

Jesper Sulasalmi

Marielund

2.80

15

Simon Orre

Nikkala

2.75

16

Matias Ylimäki

Språkskolan

2.75

17

Matias Lehtonen

Marielund

2.73

18

Alf-Erik Rahkola

Närsta

2.70

19

Jesper Routimaa

Närsta

2.68

20

Henrik Salomonsson

Marielund

2.65

21

Johan Lahti

Närsta

2.64

22

Tommi Niska

Montessori

2.63

23

Pekka Matala

Gränsskolan

2.60

24

Joni Palo Salminen

Montessori

2.56

25

Alex Gustafsson

Marielund

2.55

26

Kim Nevala

Seskarö

2.55

27

Gabriel Joki

Nikkala

2.55

28

Tomi Rytilahti

Marielund

2.54

29

Mika Hämäläinen

Grankullen

2.53

30

Jesper Tornin

Närsta

2.53

31

Johan Ceder

Närsta

2.52

32

Mattias Asplund

Seskarö

2.50

33

Robin Mukka-Harila

Närsta

2.45

34

Mattias Karlander

Grankullen

2.38

35

Joni Fransila

Språkskolan

2.35

36

Jani Hiltula

Närsta

2.35

37

Robin Kitti

Grankullen

2.34

38

Sebastian Innala

Språkskolan

2.34

39

Dennis Dahlbäck

Närsta

2.32

40

Sebastian Bäckman

Montessori

2.30

41

Jonatan Sandin

Närsta

2.27

42

Atte Parkkonen

Språkskolan

2.26

43

Mikael Pessa

Språkskolan

2.20

44

Jere Järlström

Språkskolan

2.19

45

Markus Hiltula

Marielund

2.18

46

Anton Innala

Montessori

2.17

47

Petri Hedman

Närsta

2.10

48

Patrik Pautamo

Karungi

2.10

49

Robin Karlsson

Grankullen

2.08

50

Lauri Mikkola

Språkskolan

2.08

51

Tim Enbuske

Närsta

2.05

52

Fredrik Pelli

Marielund

1.85

53

Henry Helin

Marielund

1.80

54

Andreas Brännström

Grankullen

1.78

55

Marcus Kangas

Närsta

1.55

 

 

 

 

             Slutresultat Flickor Åk3 60m Final                             

Plac.

 

Skola

Tid

1

Jasmin Lundbäck

Nikkala

10.88

2

Linda Wuopio

Marielund

10.89

3

Ilona Trykki

Språkskolan

10.94

4

Niina Kumpula

Marielund

11.01

5

Nathalie Nilsson

Seskarö

11.13

6

Stina Kööpikkä

Språkskolan

11.37

 

 

 

 

             Slutresultat Pojkar Åk3 60m Final                                                   

Plac.

 

Skola

Tid

1

David Kumpula

Grankullen

10.34

2

Anton Barsk

Grankullen

10.56

3

Tobias Persson

Grankullen

10.59

4

Janne Vähä

Marielund

10.64

5

Joel Särkiniva

Karungi

11.46

6

Mikko Mauno

Marielund

DQ

 

 

 

 

             Slutresultat Flickor Åk3 600m                                       

Plac.

 

Skola

Tid

1

Jasmine Lundbäck

Nikkala

2.28.20

2

Nathalie Nilsson

Seskarö

2.28.40

3

Mira Tyni

Marielund

2.36.90

4

Hanna Brännström

Grankullen

2.42.00

5

Marika Helamo

Språkskolan

2.44.81

6

Sanna Krans

Språkskolan

2.49.40

7

Emilia Segerlund

Nikkala

2.50.40

8

Meri Tuokko

Språkskolan

2.51.22

9

Nina Mykkänen

Marielund

2.51.37

10

Mia Koivisto

Grankullen

2.52.20

11

Sofia Gustafsson

Marielund

2.54.78

12

Linnéa Lind

Grankullen

2.57.00

13

Linda Henriksson

Nikkala

2.59.12

14

Madelene Rundgren

Nikkala

3.00.91

15

Frida Sinkkonen

Grankullen

3.02.70

16

Karolina Ikonen

Marielund

3.07.21

17

Nadja Maijanen

Marielund

3.14.06

 

 

 

 

             Slutresultat Pojkar Åk3 600m                                        

Plac.

 

Skola

Tid

1

Tobias Persson

Grankullen

2.20.00

2

Jere Järlström

Språkskolan

2.22.80

3

Claus Tapani

Marielund

2.23.30

4

Janne Vähä

Marielund

2.25.01

5

Antero Koivumaa

Marielund

2.26.60

6

Anton Barsk

Grankullen

2.27.20

7

Janne Mikkola

Språkskolan

2.28.20

8

Viktor Medström

Nikkala

2.29.48

9

Johan Ceder

Närsta

2.30.30

10

Jesper Tornin

Närsta

2.31.28

11

Robin Mukka-Harila

Närsta

2.33.39

12

Jesper Sulasalmi

Marielund

2.33.90

13

Simon Orre

Nikkala

2.33.97

14

Johan Laiti

Närsta

2.34.00

15

Joni Palo-Salminen

Montessori

2.34.07

16

Atte Parkonen

Språkskolan

2.39.53

17

Kim Nevala

Seskarö

2.42.66

18

Joni Fransila

Språkskolan

2.44.80

19

Tomi Rytilahti

Marielund

2.45.57

20

Jesper Routimaa

Närsta

2.48.00

21

Henrik Salomonsson

Marielund

2.53.44

22

Anton Innala

Montessori

2.54.36

23

Matias Ylimäki

Språkskolan

2.58.16

24

Markus Hiltula

Marielund

3.00.90

25

Fredrik Pelli

Marielund

3.14.81

 

 

 

 

          Resultat Kurirstafetter Åk 3                                                              

Plac.

Lag

Tid

 

1

Närsta Lag1

1.39.7

 

2

Gränskolan

1.41.08

 

3

Marielund A

1.42.7

 

4

Grankullen

1.43.7

 

5

Nikkala

1.43.5

 

6

Språkskolan Lag1

1.44.2

 

7

Språkskolan Lag2

1.47.5

 

8

Närsta Lag2

1.56.3

 

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk4 Kula                                                              

Plac.

 

Skola

Res.

1

Petra Isaksson

Språkskolan

6.45

2

Katariina Seppälä

Språkskolan

6.35

3

Frida Wallo

Språkskolan

5.92

4

Heidi Pessa

Språkskolan

5.66

5

Jonna Puhakka

Marielund

5.63

6

Jaana Paldanius

Marielund

5.16

7

Jessica Turunen

Marielund

5.15

8

Miia Kumpula

Marielund

5.07

9

Sandra Caroline Taivalsaari

Närsta

5.02

10

Ida Skogqvist

Språkskolan

5.01

11

Emma Nilsson

Språkskolan

4.87

12

Ida Tikkanen

Nikkala

4.85

13

Ronja Berg

Närsta

4.76

14

Natalia Tyni

Närsta

4.68

15

Linda Karjalainen

Marielund

4.65

16

Hannah Sieppi

Närsta

4.62

17

Jenna Henriksson

Marielund

4.46

18

Sanna-Maria Tolonen

Marielund

4.46

19

Isabel Helin

Marielund

4.34

20

Sara Colin

Språkskolan

4.28

21

Maria Särkelä

Marielund

4.13

22

Elisabeth Innala

Montessori

4.12

23

Anna Maria Paldanius

Marielund

4.10

24

Hanna Anundi

Språkskolan

4.00

25

Mia Leutola

Marielund

4.00

26

Ida Strålberg

Närsta

3.98

27

Emma Huhta

Närsta

3.95

28

Christina Alderman

Närsta

3.90

29

Emma Fjellvind

Språkskolan

3.53

30

Malin Lind

Nikkala

3.46

31

Katja Jokela

Närsta

3.37

32

Johanna Kunnari

Marielund

3.31

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk4 Kula                                                              

Plac.

 

Skola

Res

1

Robin Parviainen-Saxerud

Närsta

7.74

2

Simon Niva

Karungi

7.55

3

Antti Syrjälä

Nikkala

7.45

4

Daniel Onkamo

Marielund

7.27

5

Dima Matejva

Karungi

7.15

6

Ville Vallo

Marielund

6.93

7

Aleksi Drugge

Gränskolan

6.75

8

Ville -Pekka Fisk

Marielund

6.58

9

Ola Sannebjörk

Närsta

6.51

10

Niki Raisola

Marielund

6.44

11

Johan Keränen

Marielund

6.39

12

Oskar Innala

Seskarö

6.37

13

Niklas Korpi

Karungi

6.14

14

Viktor Halonen

Nikkala

6.11

15

John Uuntinen

Nikkala

6.07

16

Sami Körkkö

Grankullen

6.02

17

Mikael Wiik

Närsta

5.98

18

Per-Erik Waara

Montessori

5.74

19

Jonatan Lindfors

Nikkala

5.63

20

Henry Gustafsson

Marielund

5.48

21

Christian Hassi

Nikkala

5.43

22

Tobias Henriksson

Marielund

5.27

23

Johan Lindgren

Grankullen

5.20

24

Magnus Sandström

Montessori

5.10

25

Kim Suomäki

Marielund

5.02

26

Ville Friman

Närsta

4.96

27

Jonathan Viinikka

Karungi

4.96

28

Petri Koivuranta

Gränskolan

4.88

29

Janne Räisänen

Marielund

4.80

30

Michael Myllymäki

Marielund

4.78

31

Emil Larsson

Seskarö

4.51

32

Johannes Johansson

Nikkala

3.14

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk4 Längd                                         

Plac.

 

Skola

Res.

1

Katariina Seppälä

Språkskolan

3.59

2

Therese Englund

Nikkala

3.35

3

Jenna Lindgren

Marielund

3.20

4

Miia Kumpula

Marielund

3.17

5

Heidi Pessa

Språkskolan

3.10

6

Emma Nilsson

Språkskolan

3.03

7

Marie Segerlund

Nikkala

2.98

8

Marjo Mourojärvi

Karungi

2.90

9

Moa Innala

Nikkala

2.90

10

Alexandra Lagnebäck

Grankullen

2.90

11

Jenny Danell

Nikkala

2.86

12

Emilia Anttila

Marielund

2.85

13

Petra Isaksson

Språkskolan

2.78

14

Frida Wallo

Språkskolan

2.75

15

Malin Lind

Nikkala

2.74

16

Johanna Kunnari

Marielund

2.74

17

Mariina Manninen

Marielund

2.70

18

Elisabeth Innala

Montessori

2.70

19

Mervi Harjuniemi

Marielund

2.70

20

Emma Fjellvind

Språkskolan

2.65

21

Christina Alderman

Närsta

2.59

22

Hannah Sieppi

Närsta

2.58

23

Hanna Anundi

Språkskolan

2.55

24

Sanna Tolonen

Marielund

2.53

25

Jessica Turunen

Marielund

2.52

26

Ksenia Akapova

Gränssklan

2.50

27

Marjut Ahola

Marielund

2.50

28

Stina Gustafsson

Marielund

2.50

29

Carita Auer

Marielund

2.45

30

Ida Strålberg

Närsta

2.42

31

Mia Leutola

Marielund

2.40

32

Linda Karjalainen

Marielund

2.40

33

Mari Tyni

Marielund

2.40

34

Amanda Spiik

Närsta

2.40

35

Susanna Pörhölä

Marielund

2.39

36

Johanna Wennberg

Språkskolan

2.36

37

Ida Tikkanen

Nikkala

2.35

38

Ida Niemi

Närsta

2.30

39

Karin Hietala

Marielund

2.30

40

Jaana Paldanius

Marielund

2.30

41

Sandra Caroline Taivalsaari

Närsta

2.30

42

Annika Ojala

Marielund

2.21

43

Jenna Hendriksson

Marielund

2.20

44

Ida Skogqvist

Språkskolan

2.20

45

Isabel Helin

Marielund

2.20

46

Frida Tervonen

Marielund

2.20

47

Jonna Lindgren

Språkskolan

2.20

48

Sofia Pörhölä

Marielund

2.08

49

Ida Barsk

Grankullen

2.04

50

Maria Särkelä

Marielund

1.95

51

Emma Huhta

Närsta

1.95

52

Jonna Puhakka

Marielund

1.90

53

Ronja Berg

Gränssklan

1.90

54

Anna Maria Paldanius

Marielund

1.84

55

Frida Kankaanranta

Karungi

1.77

56

Sandra Pörhölä

Marielund

1.67

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk4 Längd                                          

Plac.

 

Skola

Res.

1

Sebastian Kemi

Språkskolan

3.53

2

Niki Raisola

Marielund

3.52

3

Iiro-Petteri Nurkkala

Marielund

3.29

3

Daniel Onkamo

Marielund

3.29

3

Jonathan Segerlund

Gränsskolan

3.29

6

Simon Niva

Karungi

3.17

7

Robin Parviainen-Saxerud

Närsta

3.11

8

Johan Keränen

Marielund

3.10

9

Sami Körkkö

Grankullen

3.10

10

Reidar Lappalainen

Montessori

3.08

11

Janne Räisänen

Marielund

2.96

12

Jani Turunen

Nikkala

2.95

13

Håkan Huhta

Närsta

2.89

14

Ola Sannebjörk

Närsta

2.86

15

Jonatan Viinikka

Karungi

2.85

16

Johan Lindgren

Grankullen

2.82

17

Kim Ylisirkka

Språkskolan

2.81

18

William Borg

Montessori

2.79

19

Mikael Wiik

Närsta

2.77

20

Viktor Halonen

Nikkala

2.77

21

Aleksi Korteniemi

Språkskolan

2.77

22

Ville Vallo

Marielund

2.65

23

Kim Suomäki

Marielund

2.60

24

Oscar Innala

Seskarö

2.59

25

Dima Matejva

Karungi

2.59

26

Juha Tolvanen

Marielund

2.58

27

Mikael Ristola

Språkskolan

2.49

28

Kristian Hassi

Nikkala

2.45

29

Mikko Ramstedt

Språkskolan

2.37

30

Tobias Henriksson

Marielund

2.32

31

Björn Ruthberg

Gränsskolan

2.31

32

Fredrik Brännare

Närsta

2.26

33

Ville Friman

Närsta

2.24

34

Emil Larsson

Seskarö

2.15

35

Petri Koivuranta

Gränsskolan

2.00

36

Daniel Johansson

Marielund

1.80

37

Timo Pohjolainen

Gränsskolan

1.79

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk4 60m Final                                                     

Plac.

 

Skola

Tid

1

Katariina Seppälä

Språkskolan

10.00

2

Therese Englund

Nikkala

10.21

3

Marie Segerlund

Nikkala

10.23

4

Emma Nilsson

Språkskolan

10.41

5

Ida Tikkanen

Nikkala

10.68

6

Annika Oja

Marielund

10.94

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk4 60m Final                                                     

Plac.

 

Skola

Tid

1

Harri Koivumaa

Gränskolan

9.83

2

Sebastian Tjärner

Gränskolan

9.87

3

Markus Mustajärvi

Nikkala

10.07

4

Niki Raisola

Marielund

10.08

5

Simon Niva

Karungi

10.14

6

Sebastian Kemi

Språkskolan

10.21

 

 

 

 

                                                                                                     

          Slutresultat Flickor Åk4 600m                                         

Plac.

 

 

Tid

1

Katariina Seppälä

Språksskolan

2.23.70

2

Miia Kumpula

Marielund

2.24.30

3

Elisabeth Innala

Montessori

2.26.70

4

Marie Segerlund

Nikkala

2.27.48

5

Marjo Mourojärvi

Karungi

2.28.56

6

Frida Wallo

Språksskolan

2.40.90

7

Sara Collin

Språksskolan

2.45.20

8

Mervi Harinemi

Marielund

2.46.35

9

Marina Manninen

Marielund

2.46.82

10

Julia Taavela

Marielund

2.52.00

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk4 600m                                           

Plac.

 

Skola

Tid

 

 

1

Harri Koivumaa

Gränskolan

2.09.50

 

 

2

Simon Niva

Karungi

2.12.06

 

 

3

Daniel Onkamo

Marielund

2.13.50

 

 

4

Sebastian Rasimus

Marielund

2.18.00

 

 

5

Jonathan Segerlund

Gränskolan

2.20.00

 

 

6

Johan Keränen

Marielund

2.20.50

 

 

7

Dima Mateiva

Karungi

2.23.23

 

 

8

Tobias Henriksson

Marielund

2.24.88

 

 

9

Robin Parviainen-Saxerud

Närsta

2.29.44

 

 

10

Jonathan Viinikka

Karungi

2.33.00

 

 

11

Niki Raisola

Marielund

2.45.70

 

 

 

 

 

 

 

          Resultat Kurirstafetter Åk 4                                                              

Plac.

Lag

Tid

 

1

Språkskolan Lag1

1.34.1

 

2

Nikkala

1.35.4

 

3

Marielund B LAg1

1.36.9

 

4

Närsta

1.38.0

 

5

Marielund A

1.39.6

 

6

Marielund B Lag2

1.41.1

 

7

Språkskolan Lag2

1.42.0

 

8

Gränskolan

1.44.1

 

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk 5 Kula                                                             

Plac.

 

Skola

Res.

1

Therese Asplund

Marielund

7.38

2

Sandra Björn

Gränsskolan

7.37

3

Pernilla Wittiko

Nikkala

6.93

4

Elina Hägg

Grankullen

6.43

5

Susanna Uusitalo

Gränsskolan

6.30

6

Nathalie Sandberg

Marielund

6.23

7

Elin Innala

Nikkala

5.82

8

Natalie Lind

Språkskolan

5.60

9

Johanna Kostet

Språkskolan

5.58

10

Linda Henriksson

Språkskolan

5.53

11

Sofia Kangas

Grankullen

5.45

12

Louise Orre

Nikkala

5.44

13

Marie Rutberg

Marielund

5.43

14

Malin Pessa

Språkskolan

5.37

15

Anna Aava

Nikkala

5.36

16

Erika Pirilä

Språkskolan

5.35

17

Jenny Palo-Salminen

Marielund

5.24

18

Inari Simula

Marielund

5.20

19

Mia Ukonaho

Marielund

5.18

20

Jennifer Lundbäck

Nikkala

4.97

21

Linnéa Henriksson

Nikkala

4.67

22

Maria Pohjolainen

Gränsskolan

4.61

23

Johanna Liikama

Marielund A

4.57

24

Elisabet Sarajärvi

Marielund A

4.46

25

Meri Simula

Marielund A

4.30

26

Susanna Ruokamo

Karungi

4.11

27

Jeanette Pirilä

Grankullen

4.04

28

Maria Kaikkonen

Montessori

3.82

29

Emilia Hannu

Språkskolan

2.50

30

Sanna Johannesson

Nikkala

2.45

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk 5 Kula                                             

Plac.

 

Skola

Res

1

Jani Nätynki

Marielund

9.00

2

Emil Niemi

Gränsskolan

8.18

3

Jonas Ekholm

Seskarö

8.42

3

Tomas Huhta

Gränsskolan

8.42

5

Janne Holappa

Marielund

8.16

6

Kristoffer Nyström

Nikkala

8.02

7

Tomi Taurainen

Gränsskolan

7.98

8

Jan-Emil Tikkanen

Nikkala

7.58

9

Janne Lehtonen

Marielund

7.44

10

Tomas Nordqvist

Nikkala

7.42

11

Tobias Pesula

Språkskolan

7.40

12

Sebastian Harila

Grankullen

7.36

13

Kalle Nilsson

Grankullen

7.31

14

Jonathan Albrecktsson

Nikkala

7.16

15

Samuel Miettunen

Marielund

7.14

16

Jens Strang

Karungi

7.09

17

Björn Österberg

Seskarö

7.05

18

Andreas Koivisto

Grankullen

6.99

19

Jari Nätynki

Marielund

6.99

20

Christian Parviainen-Saxerud

Gränsskolan

6.95

21

Jonathan Liu

Nikkala

6.94

22

Christoffer Kunto

Nikkala

6.80

23

Jesper Laulajainen

Marielund

6.76

24

Alexander Kejonen

Montessori

6.73

25

Joel Segerlund

Nikkala

6.68

26

Pekka Sutinen

Språkskolan

6.58

27

Pontus Svedlund

Seskarö

6.32

28

Mikael Qvist

Gränsskolan

6.12

29

Markus Takalo

Nikkala

6.09

30

Tobias Brännvall

Marielund

5.85

31

Alexander Kandelin

Karungi

5.55

32

Tommi Lampisjärvi

Marielund

5.55

33

Sakari Martikainen

Språkskolan

5.35

34

Fredrik Korpi

Nikkala

5.16

35

Johan Enbuske

Nikkala

4.84

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk 5 Längd                                        

Plac.

 

Skola

Res

1

Johanna Kostet

Språkskolan

4.08

2

Jennifer Lundbäck

Nikkala

3.77

3

Erika Pirilä

Språkskolan

3.68

4

Elin Innala

Nikkala

3.63

5

Malin Pessa

Språkskolan

3.58

6

Essi Mäkinen

Språkskolan

3.25

7

Therese Asplund

Marielund

3.24

8

Louisa Orre

Nikkala

3.19

9

Lisa Huhta

Gränsskolan

3.14

10

Linda Henriksson

Språkskolan

3.06

11

Mia Ukonaho

Marielund

3.03

12

Linnea Göthager

Montessori

2.99

13

Sandra Björn

Gränsskolan

2.96

14

Nathalie Sandberg

Marielund

2.91

15

Linnea Henriksson

Nikkala

2.86

16

Elin Karlsson

Nikkala

2.70

17

Meri Simula

Marielund

2.67

18

Elisabet Saarajärvi

Marielund

2.65

19

Sara Niva

Gränsskolan

2.64

20

Anna Aava

Nikkala

2.60

21

Pernilla Wittiko

Nikkala

2.60

22

Inari Simula

Marielund

2.58

23

Sofia Kangas

Grankullen

2.58

24

Mia Pukari

Marielund

2.44

25

Jenny Palo-Salminen

Marielund

2.42

26

Mira Raisola

Marielund

2.42

27

Jeanette Pirlä

Grankullen

2.41

28

Maria Kaikkonen

Montessori

2.41

29

Pia Harjutsalo

Marielund

2.40

30

Susanna Uusitalo

Gränsskolan

2.29

31

Sanna Johannessen

Nikkala

2.15

32

Susanna Ruokamo

Karungi

2.12

33

Maria Pohjolainen

Gränsskolan

2.09

34

Marie Rutberg

Marielund

2.08

35

Johanna Liikamaa

Marielund

2.04

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk 5 Längd                                         

Plac.

 

Skola

Res

1

Tomas Huhta

Gränsskolan

4.01

2

Mattias Wikström

Språkskolan

3.80

3

Mattias Andersson

Gränsskolan

3.80

4

Jari Nätynki

Marielund

3.68

5

Christian Parviainen-Saxerud

Gränsskolan

3.58

6

Simon Sandin

Språkskolan

3.52

7

Samuel Miettunen

Marielund

3.51

8

Jani Nätynki

Marielund

3.50

9

Tobias Pesula

Språkskolan

3.50

10

Jonas Sulila

Marielund

3.50

11

Janne Holappa

Marielund

3.45

12

Pontus Svedlund

Seskarö

3.44

13

Christoffer Kunto

Nikkala

3.40

14

Jens Strang

Karungi

3.40

15

Andreas Koivisto

Grankullen

3.39

16

Tommi Lampijärvi

Marielund

3.35

17

Erik Björnfot

Gränsskolan

3.14

18

Janne Lehtionen

Marielund

3.14

19

Markus Takalo

Nikkala

3.09

20

Jonas Esperi

Nikkala

2.99

21

Joel Segerlund

Nikkala

2.98

22

Jan-Emil Tikkanen

Nikkala

2.97

23

Kaj Hedlund

Gränsskolan

2.95

24

Kalle Nilsson

Grankullen

2.94

25

Björn Österberg

Seskarö

2.93

26

Jiri Salomäki

Grankullen

2.93

27

Anton Berg

Gränsskolan

2.92

28

Jonathan Albercktsson

Nikkala

2.91

29

Tomas Nordqvist

Nikkala

2.84

30

Alexander Kandelin

Karungi

2.82

31

Jesper Laulajainen

Marielund

2.79

32

Conny Karlsson

Gränsskolan

2.77

33

Sakari Martikainen

Språkskolan

2.75

34

Timo Rautio

Språkskolan

2.68

35

Tommy Lehto

Nikkala

2.60

36

Jonatan Liu

Nikkala

2.40

 

 

 

 

                 Slutresultat Flickor Åk 5 60m                                                       

Plac.

 

Skola

Tid

1

Johanna Kostet

Språkskolan

9.44

2

Jennifer Lundbäck

Nikkala

9.62

3

Elin Innala

Nikkala

9.86

4

Erika Pirila

Språkskolan

9.87

5

Mia Ukonaho

Marielund

10.09

6

Therese Asplund

Marielund

10.14

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk 5 60m                                            

Plac.

 

Skola

Tid

1

Tomas Huhta

Gränsskolan

9.46

2

Mattias Wikström

Språkskolan

9.48

3

Simon Sandin

Språkskolan

9.74

4

Janne Holappa

Marielund

9.84

5

Mattias Andersson

Gränsskolan

10.03

6

Tobias Pesula

Språkskolan

10.44

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk 5 600m                                        

Plac.

 

Skola

Tid

1

Jennifer Lundbäck

Nikkala

2.11.00

2

Linnéa Göthager

Montessori

2.21.00

3

Linda Henriksson

Språkskolan

2.25.00

4

Elin Innala

Nikkala

2.34.00

5

Mia Ukonaho

Marielund

2.37.00

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk 5 600m                                         

Plac.

 

Skola

Tid

1

Jonas Suhila

Marielund

2.07.90

2

Christian Parviainen

Gränsskolan

2.08.30

3

Mattias Wikström

Språkskolan

2.08.90

4

Kalle Nilsson

Grankullen

2.09.40

5

Tomi Tauriainen

Gränsskolan

2.13.50

6

Kai Hedlund

Gränsskolan

2.15.70

7

Pekka Sutinen

Språkskolan

2.16.20

8

Andreas Koivisto

Grankullen

2.19.70

9

Janne Lehtonen

Marielund

2.21.20

10

Joakim Krans

Marielund

2.28.30

11

Joel Segerlund

Nikkala

2.28.40

12

Matti Kesti

Språkskolan

2.29.20

13

Sakari Martikainen

Språkskolan

2.36.20

14

Janne Holappa

Marielund

2.37.50

15

Jari Nätynki

Marielund

2.41.20

 

 

 

 

          Resultat Kurirstafetter Åk 5                                                              

Plac.

Lag

Tid

 

1

Språkskolan

1.31.00

 

2

Gränskolan

1.31.21

 

3

Marielund B

1.34.01

 

4

Nikkala Lag2

1.34.10

 

5

Marielund A

1.34.17

 

6

Nikkala Lag1

1.34.62

 

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk 6 Kula                                                             

Plac.

 

Skola

Res.

1

Katri Kulmani

Språkskolan

6.07

2

Minerva Särkelä

Marielund

5.97

3

Sara Kurkinen

Nikkala

5.96

4

Kristina Hietala

Marielund

5.94

5

Anette Rantalankia

Karungi

5.55

6

Sara Segerlund

Nikkala

5.54

7

Sanna Jumisko

Gränsskolan

5.47

8

Hanna Franzen

Grankullen

5.46

9

Emma Jernlund

Marielund

5.27

10

Evelina Kivijärvi

Grankullen

5.22

11

Maria Körkkö

Grankullen

5.20

12

Anna Hahto

Marielund

5.05

13

Carita Laapotti

Marielund

4.99

14

Marianne Toivola

Marielund

4.92

15

Malin Hendriksson

Språkskolan

4.46

16

Malin Renfjäll

Språkskolan

3.70

17

Sara Suo

Karungi

3.33

 

 

 

 

          Slutresultat Pojkar Åk 6 Kula                                             

Plac.

 

Skola

Res

1

Joakim Isaksson

Marielund A

10.48

2

Dan Mogemark

Nikkala

9.33

3

Mikael Ayhan

Marielund A

9.14

4

Johan Bergqvist

Karungi

8.99

5

Joel Sannebjörk

Gränsskolan

8.39

6

Antti Rantala

Vojakkala

7.90

7

Andreas Larsson

Seskarö

7.65

8

Johan Strang

Karungi

7.58

9

Daniel Nyström

Nikkala

7.57

10

Kenny Kunto

Nikkala

7.21

11

Toni Hiltunen

Marielund B

7.07

12

Robert Lehikoinen

Marielund A

7.01

13

Matias Syrjälä

Nikkala

6.44

14

Dimitrijs Volvloniks

Nikkala

6.38

15

Jussi Alamartimo

Marielund B

6.37

16

Jyri Maunu

Marielund B

6.12

17

Henrik Ylinenjärvi

Montessori

6.10

18

Siimon Taavela

Marielund A

5.83

19

Rikard Snell

Vojakkala

5.82

20

Mikael Wuopio

Gränsskolan

5.78

 

 

 

 

          Slutresultat Flickor Åk 6 Längd                                        

Plac.

 

Skola

Res

1

Katri Kulmani

Språkskolan

3.88

2

Jaana Juntikka

Språkskolan

3.45

3

Hanna Franzen

Grankullen

3.40

4

Ida Gard

Seskarö

3.39

5

Minerva Särkelä

Marielund

3.29

6

Kristina Hietala

Marielund

3.28

7

Karolina Kivijärvi

Marielund

3.25

8

Christina Eriksson

Gränsskolan

3.25

9

Sanna Jumisko

Gränsskolan

2.20

10

Carita Laapotti

Marielund

2.20

11

Greta Hjort

Språkskolan

3.15

12

Mira Koivula

Marielund

3.07

13

Lisette Olsson

Montessori

3.06

14

Anna Hahto

Marielund

3.00

15

Pernilla Persson

Seskarö

2.88

16

Lisa Nilsson

Språkskolan

2.86

17

Anna Sandström

Seskarö

2.86

18

Johanna Elehvä

Marielund

2.85

19

Anette Rantalankila

Karungi

2.79

20

Katarina Bergström

Språkskolan

2.74

21

Sara Suo

Karungi

2.19

 

 

 

 

Slutresultat Pojkar Åk 6 Längd

Plac.

 

Skola

Res

1

Rickard Invall

Gränsskolan

4.37

2

Kristian Anundi

Språkskolan

4.35

3

Robert Lehikoinen

Marielund A

4.10

4

Mikael Isaksson

Gränsskolan

3.95

5

Sami Nätynki

Marielund B

3.90

6

André Orre

Nikkala

3.85

7

Robert Niva

Karungi

3.69

8

Toni Hiltonen

Marielund A

3.68

9

Siimon Taavela

Marielund A

3.65

10

David Lehto

Språkskolan

3.52

11

Johan Bergqvist

Karungi

3.50

12

Andreas Öhman

Gränsskolan

3.44

13

Robin Brännström

Gränsskolan

3.38

14

Johan Lind

Nikkala

3.37

15

Jari Kaprali

Karungi

3.33

16

Mikael Ayhan

Marielund A

3.32

17

Joakim Joki

Nikkala